Topics

 

Ageing, cancer, fibrosis, wound healing, adipose tissue, obesity, cardiovascular tissue, regeneration, development, kidney disease, immunosenescence, microenvironment, extracellular matrix, autophagy, DNA damage, telomeres.

 

 

Outlined Programme

 

DAY 1, SUNDAY, JULY 19

Registration open (16.00-18.00)

Welcome and Introduction (18.00-18.30): Dot Bennett

Inaugural Lecture (18.30-19.30): Judy Campisi

Welcome Reception (19.30-21.30)

 

DAY 2, MONDAY, JULY 20

Session 1:

Eiji Hara (9.00-9.30);

Xin Lu (9:30-10.00) - WWCR sponsored lecture

Ittai Ben-Porath (10:00-10:10)

Anat Biran (10:10-10:20)

Oliver Bischof (10:20-10:30)

Coffee Break (10.30-11.00)

Session 2:

Jiri Bartek (11.00-11.30);

Juan-Carlos Acosta (11.30-12.00);

Masashi Narita (12.00-12.30)

Poster Teaser 1 (12.30-12.50);

Lunch & Posters (12.50-14.30)

Session 3:

Norman Sharpless (14.30-15.00)

Ignacio Palmero (15.00-15.30);

Adi Sagiv (15:30-15:40)

Nicolas Herranz (15:40-15:50)

Audrey Lasri (15:50-16:00)

Coffee Break (16.00-16.30)

Daniel Peeper (16:30-17:00)

Panel discussion: "The good and the bad sides of senescence" (17.00-18.00); Coffee Break (18.00-18.30)

Session 4:

Andrea Alimonti (18.30-19.00);

Lars Zender (19.00-19.30);

 

COCKTAIL DINNER 20:00

 

DAY 3, TUESDAY, JULY 21

Session 5:

Bill Keyes (9.00-9.30);

 Jorge Erusalimsky (9.30-10.00);

Maximina Yum (10:00-10:10)

Joaquin Arribas (10:10 - 10:20)

Ayumi Nakamura (10:20-10:30)

Coffee Break (10.30-11.00)

Session 6:

Annette Melk (11.00-11.30);

Lester Lau (11.30-12.00);

Manuel Serrano (12.00-12.30)

Poster Teaser 2 (12.30-12.50);

Lunch & Posters (12.50-14.30)

Session 7:

Tohru Minamino (14.30-15.00);

James Kirkland (15.00-15.30);

Peter de Keizer (15:30-15:40)

Marta Kovatcheva (15:40-15:50)

Marta Montes (15:50-16:00)

Coffee Break (16:00-16:30)

Session 8

Clemens Schmitt (16:30-17:00)

Lars-Gunnar Larsson (17:00-17:10)

Tania Costa (17:10-17:20)

Gerardo Ferbeyre (17:20-17:30)

Social Event (17.:30-19.30)

 

Gala Dinner 20.00

 

DAY 4, WEDNESDAY, JULY 22

Session 9:

Jacqueline Jacobs (9.00-9.30) - EMBO YIP sponsored lecture

Valery Krizhanovsky (9.30-10.00);

 

Neetu Razdan (10:00-10:10)

Nuria Tarrats (10:10-10:20)

Matthew Hoare (10:20-10:30)

Coffee Break (10.30-11.00)

Ana-María Cuervo (11.00-11.30)

 

Jan van Deursen (11:30-12:30) Closing Conference

 

12:30-12:50 Closing

 

Lunch (12.50-14.30)

 

 

 

Teaser Poster Session 1 (Monday 20th)

 

Rhys Anderson

Veronique Bourdeau

Lynne Cox

Eric Lam

Nicolas Malaquin

Joe Nassour

Priyanka Patel

Rosario Perona

 

Teaser Poster Session 2 (Tuesday 21st)

 

Astrid Aufinger

Branca Isabel Pereira

Aram Ko

Amaia Lujambio

Kathleen Meyer

Argyris Papantonis

Jan Pencik

Nadja Ring